Novinky

Bernie Shaw: Šéfkuchár v Uriah Heep

Vyrážate na európske turné, aká je v kapele nálada?

Sme na ceste už od februára, práve sme skončili festivalovú sezónu. Stále nás to baví. Uriah Heep je jednoznačne kapela pre živé hranie. Snažíme sa netráviť priveľa času v štúdiu. Máme pripravený skvelý výber nových i starých skladieb, ktoré zahráme. Na turné sa cítime doma. Už celé desaťročia hrávame 60, až sto koncertov do roka a vyhovuje nám to.

Spomenuli ste nový setlist. Chystáte v ňom nejaké prekvapenia?

Vždy ho trochu meníme. Najmä podľa toho, kde práve hráme. Skladby, ktoré boli úspešné najmä v Amerike hrávame v Európe menej, ale Európa má zas svoje hity. V aktuálnom sete máme päť skladieb z novej platne. Ale radi hráme klasiky ako Steelin', Easy Livin', alebo Wizard. Hráme skladby, ktoré ľudia chcú, ale obmieňame program, aby nás to nezačalo nudiť.

Keď už sme pri novom albume, mohli by ste ho predstaviť ľuďom, ktorí ho ešte nepočuli? Ako prebiehalo nahrávanie?

Pred niekoľkými rokmi sme si dali pauzu v nahrávaní, pretože stav vecí v šoubiznise tomu akosi neprial. Potom sme nahrali album Wake The Sleeper, s producentom Mikeom Paxmanom. Veľmi sme si padli do noty a vzniklo z toho silné partnerstvo. Podieľal sa aj na písaní skladieb a kapela sa vrátila ku klasickému štýlu nahrávania. Všetci sme boli v jednej miestnosti. Okrem vokálov sa všetko nahralo naraz. Zopakovali sme to aj na novom albume. Celú platňu sme nahrali a zmixovali za štyri týždne. Sme vyspelí muzikanti a nepotrebujeme päťdesiat pokusov, aby sme niečo nahrali správne. Ak sa to nepodarí na tri razy, tak tam je niečo veľmi zlé. Každú skladbu sme nahrali asi na dva pokusy. Dodatočne sa nahrávali iba gitarové sóla a vokály. Zbytok je živá kapela, ktorá hrala pekelne nahlas. A je to aj počuť. Za starých čias musela kapela vedieť hrať, neexistovali žiadne triky. A Uriah Heep je kapela zvyknutá na živé hranie.

Zostaňme pri novej platni, zmenili ste nejako prístup k písaniu piesní?

Ani nie. Mick a Phil majú svoj zabehnutý systém a píšu spolu. Trevor zasa píše sám, takže niekedy sa zídeme v jeho štúdiu a nahráme demo z jeho vecí. Po tých rokoch si už celkom rozumieme a vieme, čo od seba máme očakávať. Nacvičíme skladby a potom si ich prejdeme s producentom, s ktorým sa dohodneme na finálnych otázkach. Upravíme tempá, aranžmány, tóniny a podobne. Tentoraz nás nahrávacia spoločnosť tlačila do toho, aby sme album odovzdali čo najrýchlejšie, takže sme komponovali nové veci aj počas nahrávania skladieb, ktoré už boli pripravené. Toto bola pre nás novinka, pretože väčšinou sme do štúdia išli s kompletne pripraveným albumom. V každom prípade máme silný album, má dobré recenzie a umiestňuje sa v hitparádach. Darí sa mu najmä v Amerike.

Ak by ste mali vybrať jednu skladbu, ktorá je vaša obľúbená, alebo ktorá najlepšie vystihuje nový album...

Ťažká otázka...asi Trail Of Diamonds, alebo I'm Ready. To je klasická skladba Uriah Heep, gitary, hammond, je tam všetko, čo má rocková skladba mať.Je to iba môj dojem, alebo sa sa stále viac kapiel vracia ku klasickému spôsobu nahrávania a prestávajú používať štúdiové triky? Chválili sa tým napríklad Mr. Big...

Vybral si si skvelú kapelu plnú talentovaných muzikantov. Oni to dokážu, ale obávam sa, že nie všetky mladé kapely na to dnes majú. Štúdiové hračičky dnes dokážu neuveriteľné veci. Stačí ti málo talentu a budeš znieť ako Queen. Bubeníka dostaneš do rytmu, spevákovi doladíš hlas... Ale potom tie kapely počuješ na živo a povieš si, že v štúdiu znejú akosi lepšie.

Naživo radi nahrávajú aj Iron Maiden, vraj ste dobrí kamaráti s Bruceom Dickinsonom.

Poznáme sa ešte z čias keď Bruce spieval v kapele Samson. Ale Iron Maiden, ako aj Uriah Heep sú extrémne vyťažené kapely. Takže sa nestretávame tak často, ako by sa mi páčilo. Ale Bruce je skvelý človek, je nesmierne talentovaný. Skladám klobúk pred človekom, ktorý dokáže pilotovať lietadlá a pritom byť jedným z najlepších spevákov sveta.

Viete si predstaviť nejakú spoluprácu?

Nikdy nehovor nikdy...viem si to predstaviť, pretože v minulosti som naspieval aj nejaké cover-albumy, boli tam aj veci od Iron Maiden. Ale keď už sme pri spoluprácach, rád by som si zaspieval s Johnom Lawtonom, ktorý bol v Uriah Heep v čase albumu Firefly. Už sme spolu spievali naživo a naše hlasy sa k sebe veľmi hodia. Ale je problém nájsť si čas na napísanie a nahranie albumu.

Vraj ste mali čosi rozbehnuté aj so Stevom Lukatherom. Máte v pláne nejaké iné bočné projekty?

Momentálne na bokovky nemám čas, hoci z času na čas sa po niečom obzerám. Keď sme naposledy hrali s Toto, tak sme si so Stevom vymenili e-maily a sme v kontakte. Ale on sa momentálne venuje muzike s vplyvmi jazzu a latina. Občas mu pripomeniem, že Bobby Kimball nie je jediný spevák na svete a že by som si s ním rád zaspieval. Steve sám má veľmi rád Uriah Heep. Ale Uriah Heep ma natoľko vyťažuje, že keď máme pauzu, chcem byť so svojou rodinou.

Vraj už plánujete nový album v roku 2012, alebo 13..

Tak určite! Nový album by zrejme mohol vyjsť koncom roka 2012, ale dovtedy nás ešte čaká mnoho práce pri propagácií terajšej novinky.

Trochu od témy...vraj ste vynikajúci kuchár, je to pravda?

Študoval som varenie na škole, som kvalifikovaný šéfkuchár. Plánoval som sa tým živiť, ale potom ma to nejako zavialo k muzike. Keď som sa prisťahoval do Anglicka, živil som sa ako kuchár, kým som sa uchytil v muzike. Doma varím ja. Práve ste ma vyrušili od varenia večere. Máme pečené jahňa s opekanými zemiakmi a čerstvou zeleninou z vlastnej záhradky. Rodine sa vždy postarám o dobré jedlo a pitie.

Nicko McBrain si otvoril vlastnú reštauráciu, vás to nelákalo?

Lákalo. Ale treba sa tomu intenzívne venovať. V americkom Phoenixe má svoju reštauráciu Alice Cooper. Bol som tam, ale neviem, do akej miery sa Alice o ten podnik stará. Možno tomu iba požičal svoje meno. Taký Sammy Hagar sa o svoj podnik Cabo Wabo vyslovene stará. Ale je to veľmi stresujúce.

Viete vytiahnuť naj Spinal Tapovskejší moment vašej kariéry?

Haha! Tých je toľko... Ale vedzte, že keď vznikal film Spinal Tap, tak jeho režisér získaval od muzikantov tieto bláznivé príhody. A vtedajší klávesák Uriah Heep sa nejako podieľal na muzike k tomu filmu. Takže prispel aj niektorými príhodami. A práve od neho pochádza príhoda, kde kapela Spinal Tap hrá na leteckej základni. Aj Uriah Heep raz hrali na základni a kapelu propagoval poster s nápisom "v Rusku sú druhí najlepší po ABBE". To mal byť dôvod prečo ísť na Uriah Heep, pretože v Rusku sú len o stupeň horší ako ABBA.Aj vy ste počuli letecké vysielačky v bezkáblových systémoch?

Jasné! To sa nám stalo niekoľko razy. Hlavne v jednom londýnskom klube, kde sme často chytali taxikárske vysielačky. Hneď za klubom bola železničná stanica, takže okrem vlakových dispečerov nás rušili aj taxikári. Podobne ako Spinal Tap, aj my sme sa raz stratili cestou na pódium. Asi trikrát sme stretli toho istého údržbára.

Uriah Heep sú známi tým, že na pódiu predvádzajú skvelé vokály. Máte nejaký tip ako to nacvičiť? Veľa profesionálnych kapiel má s vokálmi problém.

V štúdiu máte čas na milión pokusov, alebo máte aparatúru, ktorá vás dostane do rytmu a do tóniny, aj keď tam nie ste. Uriah Heep bola odjakživa kapela pre živé hranie, ktorá mala päť kvalitných spevákov. Ja som sólový spevák, ale každý člen Uriah Heep vie spievať. Vždy to bola podmienka na členstvo v kapele, hudobník musel vedieť dobre spievať. Dnes na tom ľudia až tak nemakajú. Majú plno synťákov, sláky, dychy, ale všetko je to digitálne.  My sa sústreďujeme na živú hudbu. Hovoria nám, že sme Beach Boys heavymetalu. Raz sme s Beach Boys hrali. Všetci členovia už majú 60 a viac rokov, ale spievajú ako zbor. Pre Uriah Heep je to poznávacia značka.